Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Dodano dnia 4 kwietnia 2025
Informujemy, że Miastu Malbork przyznano dotację w wysokości 1 684 323,96 zł w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym albo traktowanymi na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością
Źródło finansowania:
Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Cel programu:
Program ma na celu zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej nienależnego/samodzielnego i aktywnego życia oraz poprawę funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Wnioskodawca:
Miasto Malbork
Realizator:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025
Dodano dnia
Informujemy, że Miastu Malbork przyznano dotację w wysokości 612 714,00 zł w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Celem programu w odniesieniu do członków rodziny lub opiekunów osób niepełnosprawnych, jest ich czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację;
wzmocnienie osobistego potencjału oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki poprzez wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne;
podniesienie poziomu kompetencji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej poprzez naukę technik wspomagania, pielęgnacji, prowadzenia działań rehabilitacyjnych w warunkach domowych oraz objęcie specjalistycznym poradnictwem w zakresie psychologicznych i społecznych aspektów wsparcia osób z niepełnosprawnością, zagadnienia profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Program Opieka wytchnieniowa w szczególności polega na pomocy w:
zakresie świadczenia usługi całodobowej i dziennej
formie specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego)
zapewnieniu wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności
Źródło finansowania:
Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Cel programu:
Program ma na celu zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej nienależnego/samodzielnego i aktywnego życia oraz poprawę funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Wnioskodawca:
Miasto Malbork
Realizator:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku.
Nabór na stanowisko Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością
Dodano dnia 18 marca 2025
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku ogłasza nabór na stanowisko Asystenta osoby niepełnosprawnej w ramach programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2025. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Ogłoszenie dotyczy świadczenia usługi przez 1 asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej na rzecz 1 uczestnika Programu w wymiarze do 17 godzin miesięcznie w okresie 04.2025 r. – 12.2025 r.
Ogłoszenie o naborze na stanowisko – podinspektor ds. kadr
Dodano dnia 16 stycznia 2025
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku, w związku z rezygnacją pracownika wybranego do zatrudnienia ponownie ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze, tj. podinspektor ds. kadr, w pełnym wymiarze czasu pracy.
Nabór na stanowisko Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością
Dodano dnia 8 stycznia 2025
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku ogłasza nabór na stanowisko Asystenta osoby niepełnosprawnej w ramach programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2025. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Ogłoszenie dotyczy świadczenia usługi przez 1 asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej ze znajomością języka migowego na rzecz 1 uczestnika Programu w wymiarze do 17 godzin miesięcznie w okresie 02.2025 r. – 12.2025 r.
Nabór dla osób chętnych – mieszkańców Malborka do wzięcia udziału w Programie –„Opieka wytchnieniowa” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Dodano dnia 3 stycznia 2025
Miasto Malbork przystępuje do realizacji Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Nabór trwa od 07.01.2025 r. do 17.01.2025 r.
Program jest finansowany w całości ze środków z Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub 2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.)
poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chętni do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o dostarczenie niżej wymienionych dokumentów:
Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa”,
Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub w przypadku dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności,
Podpisaną klauzulę informacyjną RODO,
Oświadczenie o wskazaniu osoby do realizacji usługi w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”.
Zgodnie z pkt V ust. 6 pkt 1 i 2 Programu, opieka wytchnieniowa w Malborku w 2025 roku będzie realizowana w dwóch formach:
świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego:
– za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego:
– za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411).
W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane będą także:
1) zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego; 2) spełnienie warunków określonych w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560 z późn. zm.) 3) pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Wypełnione druki należy dostarczyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku, ul. Słowackiego 74:
osobiście w godzinach urzędowania (7.00-15.00);
poprzez pozostawienie w zamkniętej kopercie w skrzynce podawczej z dopiskiem: „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: mdolata@mops.malbork.pl Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 55 647 27 81 w. 35
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników (decyduje data złożenia dokumentów) oraz osobistej sytuacji uczestnika, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi. Osoby, które złożą wniosek po terminie naboru lub po wyczerpaniu środków finansowych (i spełnią warunki uczestnictwa) zostaną wpisane na listę rezerwową.
Usługi opieki wytchnieniowej, mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które: 1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej,pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub 2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub 3) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Limit godzin i dób usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w 2025 roku wynosi nie więcej niż: 1) 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego; 2) 14 dób dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.
Ogłoszenie o naborze na stanowisko – podinspektor ds. kadr
Dodano dnia 26 listopada 2024
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze, tj. podinspektor ds. kadr, w pełnym wymiarze czasu pracy.
We wtorek, 19 listopada 2024 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci oraz finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Tego dnia w geście protestu przeciwko krzywdzeniu najmłodszych wiele obiektów i budynków w Polsce zostanie podświetlonych na czerwono, także budynek Urzędu Miasta Malborka przy Pl. Słowiańskim 5 oraz napis „MALBORK” przy ul. Piłsudskiego.
Na kampanię Dzieciństwo bez Przemocy składają się ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwają od 8 października 2024 roku. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie różnym formom krzywdzenia najmłodszych i promowanie rozwiązania sprzyjającego dobremu dzieciństwu w Polsce.
Nabór dla osób chętnych – mieszkańców Malborka do wzięcia udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025″
Dodano dnia 23 września 2024
Miasto Malbork przystępuje do realizacji Programu programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 06.10.2024 r.
Program jest finansowany w całości ze środków z Funduszu Solidarnościowego.
Celem szczegółowym Programu jest przyznanie usługi osobom wymagającym wysokiego poziomu wsparcia, tj.
dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Osoby z niepełnosprawnościami chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o dostarczenie niżej wymienionych dokumentów:
Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 poz. 573 z późn. zm.) lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
Kartę zgłoszenia do Programu
Podpisaną kartę zakresu czynności
Podpisaną klauzulę informacyjną RODO
Oświadczenie o wskazaniu osoby do realizacji usługi „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025;
Kserokopię dokumentu potwierdzającą ustanowienie opieki prawnej nad osobą niepełnosprawną – w przypadku sprawowania opieki prawnej nad pełnoletnią osobą niepełnosprawną.
Wypełnione druki należy dostarczyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku, ul. Słowackiego 74:
osobiście w godzinach urzędowania (7.00-15.00);
poprzez pozostawienie w zamkniętej kopercie w skrzynce podawczej z dopiskiem: „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 55 647 27 81 w. 35
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników z danym rodzajem niepełnosprawności (decyduje data złożenia dokumentów) oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, a także dostępności usług asystencji osobistej na terenie gminy miejsca zamieszkania, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi. Wsparcie w pierwszej kolejności udzielane będzie takżeosobom, które nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej.
Pozostałe zgłoszenia trafią na listę rezerwową. Osoby, które złożą wniosek po wskazanym terminie (i spełnią warunki uczestnictwa) zostaną wpisane na listę rezerwową.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu3, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym; lub
posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do Realizatora
Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami będą ostatecznie należały do realizatora Programu.
Osoby wskazane przez osobę niepełnosprawną lub jego opiekuna prawnego nie mogą być członkami rodziny osoby niepełnosprawnej. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Gmina podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej w szczególności w ramach pracy w zespole interdyscyplinarnym.
Zespół Interdyscyplinarny w Malborku został powołany:
Na podstawie art.9 a ust.2,3,4 i 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249, z 2023 r. poz. 289, 535) oraz Uchwały nr LXIV/507/2023 Rady Miejskiej z dnia 18 sierpnia 2023r. w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Malborku (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2023r. poz 3901).
Zarządzeniem Nr 147/2023 Burmistrz Miasta Malborka z dnia 18 września 2023r. w sprawie powołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Malborku.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego w Malborku wchodzą przedstawiciele:
jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;